Leczenie narkomanów – ośrodek leczenia uzależnień.

Leczenie narkomanów – jak wybrać odpowiedni ośrodek?

Niestety narkomania nie jest czymś niezwykle rzadkim, a osoby uzależnione niejednokrotnie szukają pomocy w wyjściu z nałogu. Dlatego też istnieją ośrodki leczenia uzależnień i są niezwykle ważnym elementem służby zdrowia. Zarówno placówki państwowe, skąd skierowanie można otrzymać w ramach NFZ, jak i prywatne ośrodki dla narkomanów, alkoholików czy innych osób uzależnionych. Niektóre z terapii, także, takie jak leczenie narkomanów przynajmniej na sam początek nie mogą być przeprowadzane w warunkach domowych. Są one wtedy zazwyczaj nieskuteczne, a mogą być też niebezpieczne dla samej osoby uzależnionej, jak i osób w jej otoczeniu. Wybierając odpowiedni ośrodek oferujący leczenie narkomanów, warto zapoznać się z możliwościami różnego rodzaju placówek. Niektóre z nich mogą działać lepiej niż inne, oferując nowocześniejsze metody. Warto z tego powodu przeszukać sieć, jak i postawić na opinie ludzi w Internecie.

Leczenie narkomanów – jak wygląda terapia?

Terapie uzależnień to w dużej mierze psychoterapie. Nie ma magicznej pigułki, którą można podać alkoholikowi, narkomanowi czy nawet osobie zmagającej się z uzależnieniami czysto behawioralnymi, która sprawi, że wyjście z nałóg będzie łatwiejsze. Wszystko opiera się na odpowiedniej terapii oraz przede wszystkim motywacji osoby w nałogu narkotykowym. Terapia w ogóle zazwyczaj nie jest rozpoczynana, jeżeli zgłaszający się pacjent nie posiada chęci współpracy lub bagatelizuje swoje uzależnienie. Jednak aby rozpocząć psychoterapię i spotkania mające na celu zerwanie z nałogiem leczenie narkomanów zazwyczaj zaczyna się od sprawdzenia kondycji fizycznej wyniszczonego przez narkotyki ciała oraz co najważniejsze przeprowadzenie odtrucia narkotykowego, zwanego popularnie detoksem.

Leczenie narkomanów – detoks narkotykowy i jego przebieg.

Sam detoks narkotykowy trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni, wedle zaleceń narodowego funduszu zdrowia. Jego długość jest dobierana indywidualnie. Należy pamiętać, że leczenie narkomanów nie przebiega na zasadzie odtrucia i tyle. Te kilka dni nie jest w stanie w żaden sposób zabić głodu narkotykowego, zwłaszcza tego o podłożu psychicznym, jednak pozwala organizmowi na funkcjonowanie bez toksyn, do których w tej chwili był przyzwyczajony. Jednak aby przywrócić tę równowagę, należy przeprowadzać odtrucie pod okiem personelu, kory będzie podawał odpowiednie witaminy, środki wzmacniające oraz różnego rodzaju farmakologię mającą na celu wyciszyć objawy odstawienne.