Regeneracja studni głębinowych – wszystko, co musisz wiedzieć.

Coraz częściej mieszkańcy własnych, jednorodzinnych domków, głównie na obrzeżach miast decydują się na wywiercenie własnej studni głębinowej do czerpania wody, zamiast korzystania z przyłączy (czasem też z braku takiej możliwości). Posiadanie własnej studni głębinowej to wiele zalet, szczególnie jeżeli zależy nam na zdrowiu naszym i naszych bliskich. Koszt studni głębinowej zwraca się w zależności od użycia w ciągu kilku lat. Nawet regularne czyszczenie i regeneracja studni głębinowych to koszty, które szybko są zniwelowane przez niezwykle niskie koszty eksploatacji.

Wiercenie i regeneracja studni głębinowych – jak to działa?

Studnie głębinowe są wiercone na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda płuczkowa. Polega ona na tym, że podczas wiercenia studni na bieżąco usuwane są zwierciny, które dzięki temu nie opadają na dno. Do „płukania” zwiercin wykorzystuje się wodę, ale też inne ciecze, a nawet niektóre gazy. Jest to metoda najpopularniejsza i najbardziej efektywna. Wiercenie studni głębinowej metoda płuczkową często zajmuje zaledwie kilka godzin pomimo kilkudziesięciu metrów potrzebnych, aby dostać się do złóż wody pitnej. Do tego dochodzi kilka kolejnych godzin montażu sprzętu i można zacząć czerpać wodę. Drugi sposób to metoda udarowa. Jest ona rzadko wykorzystywana i poleca się ją wyłącznie podczas wiercenia studni głębinowych w twardym podłożu, gdzie nie da się zastosować metody płuczkowej. Dzieje się tak choćby dlatego, że zwierciny powstałe podczas wiercenia udarowego opadają na dno studni podczas pracy. Tak czy inaczej, niezależnie od tego, w jaki sposób nastąpiło wywiercenie studni, regeneracja studni głębinowych to stały punkt podczas ich eksploatacji. W ten sposób nie musimy przystępować do kolejnych wierceń, tylko stale używać jednego punktu czerpania.

Regeneracja studni głębinowych – jak często?

Cykliczna regeneracja studni głębinowych to podstawa do utrzymania ich przez długie lata w pełni działających i dających możliwości czerpania czystej, pozbawionej chemii wody. Warto co rok robić badanie czy studnia wymaga czyszczenia, a sama regeneracja powinna odbywać się minimum raz na dwa lata. Do obu tych rzeczy należy wezwać fachowców.

Na czym polega regeneracja studni głębinowych?

Regeneracja studni głębinowych to proces, podczas którego usuwane są za pomocą bezpiecznych dla nas i otoczenia środków osady i złogi, głównie żelaza i manganu, które znajdują się w wodach podziemnych. Osady te zbierające się przez cały czas działania studni mogą w końcu doprowadzić do zmniejszenia się jakości wody, a nawet zniszczenia struktury lub oprzyrządowania studni.